Dnes je pátek 3. května 2024.Svátek má Alexej.

Festival poezie a přednesu Seifertovy Kralupy

logo sk

Festival poezie a přednesu Seifertovy Kralupy vznikl na počest básníka, držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta, který je pochován na kralupském hřbitově. Kralupy sice nejsou jeho rodištěm, ale měl k nim vřelý vztah, protože z tohoto města pocházela jeho matka a její rodiče. K prarodičům jezdil malý Jaroslav na prázdniny, a tak v Kralupech prožil část svého dětství. Vypráví o tom ve své knize vzpomínek „Všecky krásy světa“.

Se svým dědečkem prošel J. Seifert celou kralupskou krajinu a zapsal si ji do svého srdce. Dědeček v něm probudil i lásku k poezii. Seifert se vracel do Kralup celý život, i když zde již později nikoho neměl, kromě hrobu svých drahých.

Program během Seifertových slavností zahrnuje písemnou celorepublikovou literární soutěž, kterou vyhodnotí odborná porota, zastavení u hrobu básníka s pietním aktem. Večer následuje celovečerní program k oslavě básníka, většinou i za přítomnosti jeho dcery.

Vítězové 27. ročníku festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy

Kategorie do 18 let:
1. cena Dita Mauleová
2. cena Stella Lišková
3. cena Jan Karas
Cena za sonet Dita Mauleová

Kategorie nad 18 let:
1. cena Vlasta Žáčková
2. cena Marian Hrečín
3. cena Jiří Vídeňský

Cena za sonet Marian Hrečín

Reportáž Kralupy TV z premiérového ročníku (rok 1996)